Antivirus je prodloužen do konce května

20.04.2021

Program Antivirus, který už zachránil více než milion pracovních míst, bude prozatím pokračovat až do konce května. Prodloužení dosud nejlépe fungujícího vládního protikrizového programu doporučila v minulém týdnu tripartita a dnes o něm rozhodla i vláda. Důvodem prodloužení Antiviru je jak pokračující nepříznivá epidemiologická situace, tak předpokládaný termín nabytí účinnosti „kurzarbeitu“ k 1. lednu 2022.

„Antivirus týden, co týden potvrzuje, že je právem označován za nejlepší vládní program. Nedávno už pokořil 1 milionovou hranici lidí, jimž pomohl. Všem bylo již minulý týden na tripartitě jasné, že musí pokračovat i po 30. dubnu. Lidem musíme dát jistotu, aby měli z čeho žít,“ zdůraznila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po dnešním jednání vlády.

Od spuštění programu 6. dubna 2020 do letošního 11. dubna bylo v rámci programu Antivirus uzavřeno se zaměstnavateli 72 085 dohod o poskytnutí příspěvku a bylo tak podpořeno 1 006 179 zaměstnanců. K výplatě byly za toto období odeslány příspěvky v objemu 37,7 mld. Kč. „Jen v únoru 2021 bylo z programu Antivirus jsme podpořili 267 761 zaměstnanců,“ uvedla Jana Maláčová.

Smyslem programu Antivirus, který realizuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, je zmírnění dopadů celosvětového šíření nákazy COVID-19 na zaměstnanost. V rámci programu Antivirus jsou zaměstnavatelům refundovány náklady vzniklé v důsledku výplaty náhrad mezd zaměstnancům za dobu trvání překážek v práci. Antivirus byl opakovaně prodlužován. Naposledy do 30. dubna 2021, kdy zároveň došlo k některým úpravám v podmínkách poskytování příspěvku. Aktuálně schválené prodloužení do 31. května ale už s žádnými novými změnami nepočítá.

Další osud Antiviru bude hodně záviset jednak na dalším vývoji pandemické situace a navazujících opatřeních a jednak na finálním hlasování o kurzarbeitu v Poslanecké sněmovně, které by mělo proběhnout v nejbližších dnech. „Doufám, že poslanci tento opravdu tvrdě vydřený kompromis podpoří a že se díky schválení kurzarbeitu lidé nebudou muset klepat strachy kvůli vyhazovu. Stálo nás opravdu hodně úsilí tento návrh prosadit a vyjednat, a proto věřím, že se k tomu nyní poslanci postaví čelem,“ dodává Jana Maláčová.