Firmy v Karlovarském kraji by mohly občanům Ukrajiny nabídnout stovky pracovních míst

04.03.2022

Řada firem z Karlovarského kraje uvažuje o tom, že poskytne práci ukrajinským občanům. Vyplývá to z bleskového průzkumu Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje (KHK KK). Volná místa mají pro muže i pro ženy. Velká část zaměstnavatelů je navíc připravená pomoct Ukrajincům také s integrací v České republice.

„V rámci průzkumu jsme oslovili naše členské firmy a během jednoho dne nám odpovědělo 32 firem, které nabídly více než čtyři stovky pracovních míst ukrajinským občanům. Pro 12 z nich není překážkou ani to, že s tím nemají žádné zkušenosti,“ uvádí Lenka Mansfeldová, ředitelka KHK KK. Firmy mohou ukrajinským občanům nabídnout různé pozice, např.  pokojská, servírka, kuchařka, pomocná síla v kuchyni, krejčová, švadlena, šička, zedník, stavební dělník, montážní dělník, obsluha obráběcího stroje CNC, manipulační dělník, zámečník, elektrokonstruktér, svářeč, a další.

Většina oslovených společností je nápomocná také s integrací. „Z průzkumu vyplývá, že jsou zaměstnavatelé ochotní pomoct s ubytováním, někteří dokáží zajistit i jazykové kurzy, asistovat při jednání s úřady nebo pomoct se zajištěním péče o děti. Některé společnosti jsou připravené poskytnout zálohy na mzdu, ale také třeba firemní půjčky,“ doplňuje ředitelka KHK KK Lenka Mansfeldová.

Například ostrovský závod společnosti Amphenol Tuchel Industrial nabízí 30 pracovních míst, z toho 24 pozic je vhodných i pro ženy. „Nabízíme například dělnické pozice, obsluhu obráběcího stroje CNC, v případě výborné znalosti angličtiny pak místo technologa nebo seřizovače strojů,“ říká Jiří Gerner, manažer závodu společnosti Amphenol v Ostrově. „Zároveň jsme schopní se určitým dílem podílet na integraci. Můžeme nabídnout jazykové kurzy, pomoc s nalezením ubytování nebo třeba asistenci při jednání s úřady. Navíc máme dva zaměstnance původem z Ukrajiny, což jistě dokáže do určité míry podpořit integraci,“ podotýká Jiří Gerner. On i další zaměstnavatelé ale doufají, že komplexní program pro integraci bude zajišťovat především kraj a neziskové organizace.

Deset pracovních míst nabízí LUKAS CZ. „Uvědomujeme si složitost situace, do které se dostali prchající občané Ukrajiny, což jsou teď převážně ženy a děti. Nabídnout jim práci v naší firmě je to nejmenší, jak můžeme pomoct. Rádi jim pomůžeme i s ubytováním a s adaptací na nové prostředí. U nás ve firmě se zvedla obrovská vlna solidarity, za což našim zaměstnancům moc děkujeme. Lidé nabízí finanční pomoc, potraviny, oblečení, hračky pro děti, atd.,“ říká Zdeněk Němec, prokurista společnosti LUKAS CZ.

Na KHK KK se ale stále obracejí další společnosti, které by rády nabídly Ukrajincům volné pracovní pozice. „Uprchlíci z Ukrajiny mají možnost získat ve zrychleném režimu tzv. speciální dlouhodobé vízum, které jim pomohou vyřídit pracovníci Krajského asistenčního centra zřízeného v KV Aréně v Karlových Varech. Po udělení speciálního dlouhodobého víza mohou následně požádat o povolení k zaměstnání, a to krajskou pobočku Úřadu práce podle místa, kde má být práce vykonávána,“  radí ředitelka KHK KK. O povolení může cizinec požádat sám nebo prostřednictvím zaměstnavatele, lze požádat až na dva roky s možností prodloužení na další dva roky, a to i opakovaně.  Zaměstnavatel ale musí nejprve ohlásit volné pracovní místo příslušnému Úřadu práce a současně vyjádřit svůj zájem zaměstnat cizince na základě povolení k zaměstnání. Dále je zapotřebí s budoucím zaměstnancem uzavřít pracovní smlouvu. Smlouva je jednou z příloh žádosti o povolení k zaměstnání.

Firmy mají nadále možnost nahlašovat své nabídky ohledně volných pracovních míst pro ukrajinské uprchlíky prostřednictvím tohoto formuláře.