Hospodářská komora: Energetická soběstačnost je český trumf. Předejme ho i dalším generacím
Překotný útlum uhelných elektráren, pomalý rozvoj jaderných zdrojů a rostoucí ceny elektřiny. Největší rizika, která ohrožují českou energetickou soběstačnost a stabilitu, formulovali odborníci, politici a zástupci podnikatelů během semináře „Budoucnost české energetiky ve světle volebních programů politických stran“, který uspořádala Hospodářská komora v Poslanecké sněmovně.
„Žijeme v době rychlých technologických změn a naše energetika stojí na křižovatce. Nyní záleží na politicích, jaký směr zvolí. A já je chci za Hospodářskou komoru vyzvat ke zdravému rozumu, zejména při útlumu uhelných zdrojů. Neznamená to ale zavrhnutí obnovitelné energie, právě naopak. Jen musí být instalována postupně, a to s ohledem na celkovou stabilitu dodávek elektřiny v tuzemsku,“ řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Z posledního průzkumu Hospodářské komory mezi 1 200 domácnostmi a 300 firmami z celé ČR vyplývá, že 86 % dotázaných považuje za priority právě energetickou soběstačnost a stabilitu distribuční sítě. Tu by měla ČR v příštích letech zajistit rozvojem jaderné energie v kombinaci s obnovitelnými, ale také konvenčními zdroji.
Výstavba nových jaderných bloků je velmi nákladná a náročná a s realizací těchto projektů musí tuzemská energetika počítat v horizontu desítek let. I podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nebude nový blok Dukovan v provozu dříve než v roce 2038. Do té doby musí politici a firmy zajistit takové podmínky, aby nedošlo k ohrožení energetické stability ČR a skokovému růstu nákladů firem a občanů.
„Všichni jsme dnes závislí na dodávkách elektřiny, část občanů i na dodávkách tepla. Ceny energií tvoří důležitou součást výdajů domácností a firem a jejich případný dramatický nárůst by byl kritický. Můžeme sledovat příklad Německa, které se pustilo bezhlavě do boje s emisemi, a cena elektřiny tam vyletěla prudce vzhůru. My se musíme z tohoto příkladu poučit a neopakovat německé chyby,“ řekl předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Radim Fiala, který nad seminářem převzal záštitu.
Podle Hospodářské komory není šťastným řešením unáhlené odstavení uhelných elektráren, které se v současné době na energetickém mixu ČR podílí z více než
40 % a které v tuzemských klimatických podmínkách nelze plnohodnotně nahradit výhradně obnovitelnými zdroji. Princip rozumného útlumu uhelných elektráren Hospodářská komora prosazuje i ve vládní uhelné komisi, jíž je členem, a kde doporučuje pozvolný přechod od fosilních paliv k jaderným a obnovitelným zdrojům.
„Naše země nemá takové přírodní podmínky, aby mohla ve velké míře pokrývat spotřebu energie solárními nebo větrnými zdroji, které nicméně budou mít v energetice své nezastupitelné místo. Nikdo z nás si ale nepřeje, abychom v příštích letech platili kvůli unáhlenému zavírání uhelných zdrojů a nutnosti dovážet energii ze zahraničí za energie mnohonásobně více než nyní,“ dodal Dlouhý s tím, že 75 % firem už nyní považuje ceny elektřiny za vysoké.
Seminář na půdě Poslanecké sněmovny proběhl za účasti zástupců většiny parlamentních stran. Do diskuze se zapojili také reprezentanti ministerstva životního prostředí, ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva průmyslu a obchodu, firem i přední energetičtí odborníci.