Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje představuje své členy: Prádelna OTS

10.06.2024

Firma Prádelna OTS (OTS group s.r.o.) se zabývá praním, pronájmem a prodejem prádla pro hotely, restaurace a další instituce. Dále praním a servisem pracovních oděvů.

Jednatele společnosti, pana Pavla Novotného jsme se zeptali:

Jak jste se dostal/a k podnikání?

Už jako malý jsem se motal v prádelně.“ Tuto frázi si můžu dovolit říct, protože už od doby, co jsem sundal plenky jsem trávil čas v prádelně, kterou založil v roce 1993 můj otec. Nejdříve jsem rozveseloval pradleny svou batolecí chůzí, houpal se v pračkách nebo sušičkách, ale s postupem věku jsem už i přiložil ruku k dílu. Učil jsem se s otcem opravovat stroje, dělat běžnou údržbu, často jsem pomáhal plnit pračky nebo skládat ručníky. Tu práci jsem měl rád, a ještě jsem si vydělal nějakou korunu do tanagerského rozpočtu, který často zel prázdnotou. Když jsem získal řidičské oprávnění, dostal jsem dodávkový automobil a svojí závozovou trasu, každé úterý a čtvrtek jsem po škole sedl do auta a jel rozvést čisté prádlo a posbírat špinavé.

Po ukončení studia jsem se začal plně věnovat prádelenství, začal jsem shánět nové zakázky, nové zaměstnance, nové stroje. Postupem času jsme zjistili, že nám jsou naše původní prostory malé a tak jsme se po mnoha úvahách a rozhodování začali stěhovat do nových prostor ve Svatavě u Sokolova ve kterých podnikáme až dodnes.
Dnes už otec užívá spokojených důchodových dní a já se starám o chod našich provozoven. A právě tak jako já jsem v batolecích letech užíval pračky jako houpačky, občas pohoupu i mé syny a pevně doufám, že jednou v tomto oboru budou pokračovat.

Jaké jsou Vaše podnikatelské plány do budoucna?

  • V průběhu tohoto roku chceme spustit nový e-shop na prodej kvalitního hotelového prádla, chceme tak ulehčit zejména našim zákazníkům starosti s výběrem a nákupem prádla.
  • Do konce tohoto roku budeme otevírat novou provozovnu ve Vintířově u Sokolova, měla by to být provozovna, ve které budeme zpracovávat hlavně zákazníky s menším množstvím prádla, penziony, restaurace.
  • Budeme dále zlepšovat efektivitu výroby, při udržení současné kvality služby. Budeme snižovat energetickou náročnost naší služby, máme v plánu instalovat fotovoltaickou elektrárnu na naši provozovnu a ještě více rekuperovat odpadní energie.

Na co jste při svém podnikání opravdu hrdí?

Těší nás, že jsme za 12 let, co jsme v nové provozovně ve Svatavě u Sokolova zvládli vybudovat společnost, která z původních 500 kg zpracovaného prádla denně dnes zpracuje 5 tun a to vše v udržitelné formě, tzn. rekuperace 30% vstupní energie, 35 % vstupní vody, nahrazení části lidské práce, prací strojovou.

Zvládli jsme přežít Covidové období, což pro nás znamenalo snížení zakázek o 90% v období 12 měsíců i energetickou krizi, kdy cena plynu a el. Energie stoupla o 200%.

To všechno nás těší a je to motor pro další rozvoj našeho podnikání.

Co vás nejvíce trápí při vašem podnikání?

Trápí nás situace na trhu práce. Je to silně konkurenční prostředí, zvlášť v našem kraji, který se geograficky nachází blízko hranic s Německem, kde jsou platové podmínky bohužel výrazně lepší, než u nás.

Dále pociťujeme, že u mladší generace už není tolik loajálnosti ani chuti se učit novým věcem jako u generačně starších zaměstnanců. V tomto prostředí bohužel klesá kvalita služeb napříč celým spektrem.

Podporujete aktivně kulturně-společenský život v regionu? – nepovinná otázka

Pravidelně sponzorujeme čištění řeky Ohře, kulturní akce v městysu Svatava, kulturní akce v regionu, zejména pro děti, sponzorujeme místní školu. Nejsou to závratné sumy, ale zastáváme názor, že by každý člověk i společnost měla vracet část svých zdrojů do místa kde žijí nebo podnikají.