Krajská hospodářská komora uspořádala setkání podnikatelů s vedením kraje

01.03.2022

První setkání podnikatelů s vedením Karlovarského kraje tohoto roku uspořádala Krajská hospodářská komora 1. března 2022. Tentokrát se v Sokolově sešlo více než třicet podnikatelů našeho kraje.

V úvodu informoval hejtman Petr Kulhánek o aktivitě Karlovarského kraje na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. „Během dnešního dne otevíráme Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které bude poskytovat základní služby ukrajinským uprchlíkům. Toto centrum bude sídlit v prostorách KV Arény a ukrajinští občané v něm naleznou pomoc se vším, co musí udělat po příjezdu do našeho kraje, od registrace a nabídky ubytování až po zdravotní pojištění,“ uvedl Petr Kulhánek.

Téma transformace regionu doplnil radní pro oblast regionálního rozvoje a projektového řízení Patrik Pizinger. „V současné době připravujeme v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace podporu podnikání ve formě voucherů. Budou k dispozici jak pro začínající podnikatele, tak i na podporu inovací, kreativity, exportu a zvyšování kvalifikace ve firmách,“ uvedl Patrik Pizinger. Karlovarský kraj chystá také tematické výzvy, ve kterých se snaží vyjednat pro Karlovarský kraj a podporu podnikání co nejlepší podmínky. První výzvy by mohly být vyhlášené již na podzim tohoto roku.

Dalším hojně skloňovaným tématem byla současná energetická krize, která začala již v posledním čtvrtletí loňského roku a v souvislosti s válkou na Ukrajině dále eskaluje. Rudolf Borýsek, jednatel firmy Liapor, apeloval na zajištění energetické bezpečnosti Evropy, ČR i Karlovarského kraje bez závislosti na dodávkách plynu z Ruska. Dle slov 1. náměstka hejtmana Karla Jakobce bude kraj rozšiřovat podporu energetického managementu, aktuálně kraj neplánuje dotační program v oblasti budování malých zdrojů zelené energie.

Mezi další témata, která se na setkání řešila, patřilo školství, veřejná doprava či nutnost schválení kurzarbeitu jako podporu firmám v době krize. Došlo i na zodpovězení konkrétních dotazů podnikatelů a přínosnou diskusi. „Myslím, že setkání proběhlo k oboustranné spokojenosti vedení kraje i podnikatelů, kteří se dozvěděli řadu aktuálních informací. Velmi si vážíme nastavené úzké spolupráce s Karlovarským krajem,“ uzavřel setkání místopředseda Krajské hospodářské komory Tomáš Musil.