Na kompenzace pro OSVČ musí dosáhnout všichni potřební. Jinak ekonomiku nenastartujeme, upozorňuje Hospodářská komora

07.04.2020

Na kompenzace pro OSVČ ve výši 25 tis. Kč musí mít nárok všichni živnostníci, kteří v současném krizovém stavu kvůli epidemii koronaviru a uzavírání provozoven nemohou podnikat. Současný vládní návrh ministerstva financí zapomíná na významnou část OSVČ, která současnou situací také trpí. Před jednáním Poslanecké sněmovny proto Komora navrhuje významné rozšíření podpory tak, aby  pomoc dostali skutečně všichni potřební.

Komora poukazuje zejména na nevhodně nastavené rozhodné období pro získání bonusu. Problémem je zahrnutí prvních dvou měsíců letošního roku a ukončení kvalifikačního období koncem března, ačkoliv nouzový stav pokračuje. Problémy zejména drobných podnikatelů kvůli koronaviru totiž mohou přijít až s několikatýdenním zpožděním a hrozí, že na bonus nedosáhnou a budou nuceni svůj byznys ukončit.

Kompenzace OSVČ je navíc podmíněna nutností nejméně 10% meziročního poklesu příjmů, což také vede k nežádoucímu zúžení okruhu osob, které mají na bonus nárok. Komora proto navrhuje, aby stát při rozdělování kompenzací bral v úvahu až období skutečného zasažení podnikatelů koronavirem, kde bude již případný pokles nepochybně markantní.

„Podnikání není jen otázkou příjmů, ale i o spojených výdajů. Ukazatelem toho, zda se podnikateli daří, či nedaří, je ovšem pro ministerstvo financí až zisk, nebo ztráta. Proto by podnikatelé, kteří vedou účetnictví, měli mít šanci porovnávat průběžný hospodářský výsledek. Upozorňuji také, že problémy nemají jen OSVČ, ale také jednatelé malých společností s ručením omezeným, na něž návrh nemyslí,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Podporu Hospodářské komory mají i návrhy opozičních stran. Mj. na navýšení kompenzace na 30 tis. Kč nebo alespoň částečná úhrada fixních nákladů OSVČ, např. nájmů. Zčásti by měl stát pomoci i těm, kteří svou živnost provozují jako vedlejší činnost.