Nová publikace hospodářské komory ukazuje, jak se poslední měsíce žilo a podnikalo v Karlovarském kraji

06.12.2022

Jaké byly uplynulé měsíce pro podnikatele, kteří působí v našem regionu? To popisuje nová Hospodářská ročenka Karlovarského kraje, kterou vydala Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK) společně s Karlovarským krajem. Publikace přináší rozhovory se zástupci deseti významných firem v regionu, články s garanty odborných sekcí při KHK KK, rozhovory s představiteli kraje, krajské hospodářské komory a se sedmi starosty největších měst regionu.

Hospodářská ročenka Karlovarského kraje 2022 ke stažení zde (PDF cca 17 MB)

„Ročenka je určena pro všechny, které zajímá hospodářský vývoj kraje. Dobře poslouží např. podnikatelům, kteří hledají informace kvůli investicím. Publikace je ale plná zajímavých údajů, které ocení i široká veřejnost,“ uvedl Tomáš Linda, předseda představenstva KHK KK. „Informace jsou zde shromážděné nejen komplexně za celý kraj, ale také přehledně za jednotlivé obce s rozšířenou působností. Ročenka tak nabízí věrnou zprávu o úrovni kvality života v jednotlivých částech regionu,“ vysvětlil.

Většina firem se letos musela potýkat s dozvuky pandemie COVID – 19, která s sebou přinesla nejen nedostatek surovin a materiálů, ale i nárůst jejich cen. K tomu se v prvním čtvrtletí přidaly následky ruské válečné agrese na Ukrajině, která způsobila prudké zhoršení energetické krize.

Firmy, samosprávy i občané se potýkají i s extrémními cenami pohonných hmot a vysokou inflací. Z ekonomického pohledu tak dochází k ohrožení řady podnikatelských odvětví, mezi které v kraji patří strojírenství, zpracovatelský průmysl, stavebnictví nebo třeba doprava. „Souhrn posledních měsíců nepřináší příliš veselé čtení, nicméně jde o realitu, se kterou se musíme poprat. Každá krize je zároveň příležitost stát se silnějším. Nesmíme proto ztrácet klid, pozitivní nadhled a rozvážnost, protože bez těchto vlastností lze jen těžko čelit nečekaným hrozbám,“ doplnil předseda představenstva KHK KK Tomáš Linda.

Uplynulé měsíce byly náročné také pro kraj. „Oddychli jsme si po covidové pandemii, tu ale vystřídala v únoru válka na Ukrajině a příliv ukrajinských uprchlíků, pro které jsme potřebovali vytvořit zázemí a postupně je začlenit do života v našem regionu. V tomhle ohledu musím vyzdvihnout efektivní spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Karlovarského kraje, která velmi rychle přišla s nabídkou volných pracovních míst. Tím, že na začátku krize působila přímo v místě krajského centra pomoci Ukrajině, pomohla příchozím najít práci a zajistit si tak potřebný výdělek,“ ohlédl se za uplynulým rokem hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. Jak podotkl, kraji se podařilo taktéž dokončit opravy některých krajských silnic, dokončena je rekonstrukce chebské nemocnice a podle plánu pokračuje revitalizace Císařských lázní v Karlových Varech. Příležitostí změnit věci k lepšímu je transformace kraje. „Ta je pro nás bytostně důležitá, chceme-li předejít tomu, aby se nám ostatní regiony v ČR a v Evropě vzdalovaly. Prostřednictvím řady projektů firem, kraje, měst a obcí, které mají za cíl rozvoj podnikání, inovací a dalších oblastí, by se proměna měla dotknout celého území. Náš kraj jako jeden ze tří uhelných regionů v ČR na ni bude moci získat z EU až  6,3 miliardy korun z takzvaného Operačního programu Spravedlivá transformace. A další programy budou následovat,“ doplnil hejtman Petr Kulhánek.

Hospodářská ročenka Karlovarského kraje je k dispozici v tištěné podobě v sídle KHK KK (nám. Krále Jiřího z Poděbrad 478/33, Cheb) a v elektronické podobě na oficiálních webových stránkách www.khkkk.cz. Pracovníci hospodářské komory připravili také anglickou a německou verzi.