Podnikatelé formulují doporučení novému Evropskému parlamentu a Evropské komisi

08.04.2024

Čeští podnikatelé se chtějí výrazně angažovat ve formování takových podmínek podnikání v Evropské unii, které jim pomůžou udržet svou konkurenceschopnost. Novému Evropskému parlamentu a Evropské komisi sestavují sadu doporučení, které budou mimo jiné vycházet z výsledků mezinárodní konference Česko v EU: Příštích 20 let.

„Vstup do Evropské unie byl pro podnikatele i hospodářství důležitým milníkem. Země se stala součástí společenství, využila příležitosti jednotného ekonomického prostoru a volného pohybu osob, zboží a služeb. Potřebujeme se ale dívat do budoucnosti, proto budeme od prvních dní evropského mandátu 2024-2029 apelovat na podporu rozvoje podnikání i na strategické investice, abychom zajistili konkurenceschopnost podniků. Budeme také usilovat o rovnováhu mezi environmentálními, sociálními a ekonomickými cíli, a také o to, aby se pozornost Evropy soustředila na posílení jednotného trhu, který umožní podnikům růst, inovovat, investovat, rozvíjet se a soutěžit jak v Evropě, tak i na mezinárodní úrovni,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza během konference v Lichtenštejnském paláci, kterou organizovala Hospodářská komora ve spolupráci s Úřadem vlády a pod záštitou ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka u příležitosti výročí vstupu České republiky do Evropské unie.

Podnikatelé označili šest oblastí, které by podle nich měly mít v následujících funkčním období prioritu. Jde o snížení administrativní a regulatorní zátěže podniků, jednotný trh bez překážek, lidské zdroje a dovednosti, přehodnocení politických iniciativ EU v oblasti udržitelnosti a zrevidování cílů evropské Zelené dohody, rozšíření bilaterálních obchodních dohod EU a efektivnější provádění těch stávajících a také posílení spolupráce mezi sousedními zeměmi a usnadnění procesu přistoupení těch kandidátských.

Na konferenci vystoupili hosté z řad politiků i byznysu, mj. místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, bývalý prezident a předseda vlády Slovinka Borut Pahor, bývalý předseda vlády Irska Bertie Ahern, vicepremiérka Ukrajiny pro evropskou a euroatlantickou integraci Olha Stefanišyna, prezident Eurochambres Vladimír Dlouhý nebo ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Z byznysového prostředí např. zástupci Amazonu, ČEZ, ExxonMobil, Google, Mastercard, MSD nebo Wolt.