Podnikatelé zvolili za prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka
Podnikatelé na celostátním sněmu konaném v pražském kongresovém centru O2 universum zvolili za prezidenta Hospodářské komory na další tři roky Zdeňka Zajíčka.
Zdeněk Zajíček získal 190 hlasů, jeho protikandidát Martin Pecina 64 hlasů.
„Je pro mě velkou ctí a závazkem vést Hospodářskou komoru v období, kdy budou muset v České republice padnout klíčová rozhodnutí o strategických investicích v oblasti energetiky, dopravní a technické infrastruktury, v oblasti školství a vzdělávání. Na tato rozhodnutí opravdu není mnoho času, pokud chceme zachovat naše hospodářství a podnikání konkurenceschopné. Je na to třeba najít širokou shodu nejen mezi podnikatelskými a zaměstnavatelskými organizacemi, ale také s odbory a s politickou reprezentací. To je prvořadý úkol nového týmu ve vedení Hospodářské komory, která je připravena takové Vize, Strategie a Partnerství spoluvytvářet a realizovat,“ uvedl Zdeněk Zajíček.
„Jsme také připraveni se ujmout společně s dalšími podnikatelskými organizacemi provozování Portálu podnikatele, který by se měl stát univerzální digitální branou pro komunikaci se státem pro vyřízení jejich podnikatelských záležitostí. To by mohl být další dobrý příklad efektivní a vzájemně prospěšné spolupráce mezi státem a soukromým sektorem. Bez takové spolupráce se naše ekonomika, naše hospodářství, naše Česká republika neobejde,“ dodal.
Prezidium doplní pětice viceprezidentů.
Vedle současných viceprezidentů – Radka Jakubského, Romana Pommera, Tomáše Prouzy a Michala Štefla, do něj nově kandidují předsedkyně představenstva České asociace úklidu a čištění Irena Bartoňová Pálková, předseda komorové Sekce hospodářské politiky Filip Dvořák a prezidentka České komory fitness Jana Havrdová.
Sněm odsouhlasil také rozšíření prezidia. Pokud návrh podnikatelů schválí vláda ČR, šestý člen prezidia bude dodatečně kooptován.
Zdeněk Zajíček:
Mgr. Zdeněk Zajíček se narodil 10. května 1967 v Praze. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Je průkopníkem e-governmentu a jednou z klíčových postav digitalizace. Autorsky, legislativně a realizačně se podílel na projektech Czech Point, Datové schránky, Základní registry, Státní pokladna, Bankovní identita, Digitalizace stavebního řízení, Digitální technické mapy nebo Zákon o právu na digitální služby.
Dosud působil jako viceprezident Hospodářské komory.
Pracoval jako náměstek na ministerstvech financí, spravedlnosti a vnitra. Je poradcem premiéra Petra Fialy pro digitalizaci a digitální transformaci a také poradcem ministra dopravy Martina Kupky pro stejnou oblast.
Věnuje se také sportu. Byl aktivním hráčem basketbalu, mezinárodním basketbalovým rozhodčím a předsedou České basketbalové federace. Rekreačně se věnuje běhu, tenisu, golfu, jízdě na kole nebo kolečkových bruslích.
Je ženatý, má tři dospělé syny a dva vnuky.
Sněm Hospodářské komory:
Sněm je nejvyšším orgánem Hospodářské komory, schází se jednou za rok. Je složen ze dvou sněmoven – všeobecnou sněmovnou (tvořenou zástupci regionálních komor) a sněmovnou společenstev (v níž zasedají zástupci profesních asociací, unií, svazů, klastrů a řemeslných cechů).
Každý delegát má jeden hlas, všechny hlasy jsou si rovny. Kandidát musí získat nadpoloviční počet platných hlasů. Volba viceprezidentů proběhne po volbě prezidenta. Volby můžou být vícekolové.
Do všech orgánů Hospodářské komory může být zvolen kterýkoli člen Hospodářské komory – člen představenstva nebo jednatel firmy i osoba samostatně výdělečně činná.
Kandidáti na prezidenta, viceprezidenty, členy představenstva, dozorčí rady a smírčí komise jsou podnikateli doporučováni v primárkách, které před sněmem organizují profesní asociace. Jedná se o letitou tradici, která ale není oficiálně ukotvena komorovými předpisy. V regionální části doporučují kandidáty krajské hospodářské komory.
Hospodářská komora České republiky:
Hospodářská komora není státní institucí. Je podnikatelskou samosprávou, podnikatelé si ji řídí sami. Sdružuje živnostníky, malé, střední i pro tuzemskou ekonomiku strategicky důležité velké podniky a 123 oborových asociací, svazů a řemeslných cechů. Působí v 73 městech a ve spolupráci s partnery provozuje také čtyři asistenční kanceláře v zahraničí (v Srbsku, Kazachstánu, Moldavsku a Mongolsku). Je součástí evropské i celosvětové sítě obchodních a průmyslových komor, spolupracuje s komorami ve 120 zemích.
Provozuje také Czech Pointy, kde si podnikatelé vyřizují výpisy i z neveřejných registrů. Zajišťuje registraci do mýtného systému i důležité obchodní dokumenty. Je jednotným centrálním místem pro sběr, kontrolu a zařazování žádostí zaměstnavatelů o pracovníky ze zahraničí, čímž zaměstnavatelům pomáhá řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků.
Členství v Hospodářské komoře je v České republice na rozdíl od některých okolních zemí dobrovolné. Členství umožňuje podnikům připomínkovat zákony i další normy a úřady mají povinnost se jejich podněty zabývat. Podnikatelé tak sami ovlivňují podnikatelské prostředí, ve kterém působí.
Při Hospodářské komoře působí také Rozhodčí soud, který rozhoduje ve vnitrostátních majetkových sporech i mezinárodních arbitrážích.