Povinný poměr českých potravin v obchodech je nepřípustným zásahem státu do podnikání
Pozměňovací poslanecký návrh SPD a hnutí ANO k vládní novele zákona o potravinách a tabákových výrobcích způsobí deformaci tuzemského obchodního trhu a může vést k zániku zejména malých prodejců a nižší kvalitě potravin na trhu. O opatření, podle kterého by mělo být 85 % potravin v tuzemských obchodech od roku 2027 výhradně z české produkce, by měli poslanci rozhodovat ve třetím čtení.
Pozměňovací návrh poslankyně hnutí ANO Margity Balaštíkové a poslance SPD Zdeňka Podala omezující dovozové potraviny je podle Komory v rozporu právem Evropské unie. „Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Varováním pro poslance by měl být mj. případ Rumunska, které před několika lety nařídilo velkým maloobchodníkům nakupovat nejméně 51 % potravin od místních producentů a které kvůli hrozbě soudního řízení u Soudního dvora EU dané ustanovení letos raději zrušilo. Stejně tak Evropská komise vede kvůli podobnému nápadu řízení s Bulharskem.
Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu pozměňovací návrh poškozuje české spotřebitele, kteří na něj doplatí vyšší cenou, nižší kvalitou zboží i slabší nabídkou sortimentu. „Omezení nabídky na pultech logicky povede ke zdražování potravin. Čeští výrobci budou moci beztrestně zvyšovat ceny a rezignují na kvalitu potravin. Zároveň se výrazně omezí nabídka v obchodech, protože řada potravin se v tuzemsku nevyrábí. Český zákazník tak tvrdě doplatí na zemědělskou lobby, která nezvládá zahraniční konkurenci a místo modernizace chce obehnat Českou republiku vysokou zdí,“ upozorňuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Neméně závažným problémem by byla také administrativní zátěž obchodníků a výrobců, jejichž povinností by bylo prokazovat původ zboží a surovin. „Stát by tak podnikatelům svojí regulací naložil na bedra další desítky formulářů a riskuje, že řadu prodejců tím donutí k zavření jejich byznysu,“ uzavírá Dlouhý.