Vláda se kvůli ústupkům koalici chystá obětovat podnikatele. Bude to mít dohru, varoval Dlouhý na ostravském sněmu

17.05.2018

Pokud vláda obětuje zájmy podnikatelů politickým záměrům a koaliční dohodě, dosud od nové vlády pozitivní očekávání podnikatelů se rychle změní v jejich masivní odpor. A to se všemi politickými důsledky, pohrozil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na 30. sněmu Hospodářské komory, který se dnes koná za účasti 250 představitelů firem, živnostníků, řemeslných cechů a asociací.

Reagoval tak na nově připravované programové prohlášení vlády, které sice zmiňuje většinu oblastí, které podnikatele trápí, to však platilo pro většinu vládních prohlášení většiny předcházejících vlád. „My nepotřebujeme hezky formulovaná prohlášení, my potřebujeme konkrétní kroky. Slibů o snížení administrativní a byrokratické zátěže jsme slyšeli již mnoho, situace se stále horší,“ poznamenal. 

Zároveň uvedl konkrétní příklady z poslední doby, kdy vláda přehlíží zájmy podnikatelů. Upozornil, že to jsou právě podnikatelé a zaměstnavatelé a zaměstnanci v soukromém sektoru, kteří financují chod tohoto státu. Podnikatelé mimo jiné žádali zachování karenční doby, protože nemocenská byla před jejím zavedením zneužívána. Vládní program však jasně počítá s jejím zrušením a pouze vágně hovoří o budoucí kompenzaci zaměstnavatelům. „A řekněme si to jasně – v tomto případě se jedná o ústupek politické straně, která výrazně prohrála ve volbách a jejíž preference nyní začínají klesat k hranici volitelnosti do Parlamentu,“ podotkl.

Hospodářská komora také protestovala proti rozšíření mýtného o 900 km na silnicích první třídy, protože zvýší náklady hlavně malých podnikatelů. Nicméně vláda se podle Dlouhého zdá být u připomínek podnikatelské veřejnosti hluchou. Podobně je to s celkovým odvodovým a daňovým zatížením práce v ČR, které je celosvětově sedmé nejvyšší ze zemí OECD. 

„Ve vládním prohlášení o tom není ani zmínka! Při tom všichni víme, jak je tento problém spojen se skutečnou budoucí důchodovou reformou a se změnami v sociálním a zdravotním zabezpečení. Ani zde necítíme na straně budoucí vlády vůli po změně. Víme, je to politicky citlivé, ale podnikatelé platí vysoké odvody, ze kterých je financován velmi štědrý sociální model, který je nemalou částí našich spoluobčanů zneužíván. Máme skupiny lidí, kteří již nikdy nechtějí pracovat, a současně zoufalý nedostatek lidí ochotných pracovat,“ vysvětlil.

Z připravovaného programového prohlášení má Hospodářská komora také obavy z příliš velkoryse pojaté sociální politiky. Ta povede k neudržitelné expanzi sociálních výdajů, což by negativně ovlivnilo podnikatelské prostředí a ohrozilo dosažení dalších hlavních cílů vlády.

Podle Dlouhého program dosavadní vlády v demisi byl ve srovnání s minulostí výrazně propodnikatelský, ale o to více s obavami podnikatelská veřejnost sleduje informace o rýsující se nové vládě. „Rozumíme logice koaličních vyjednávání. Formálně se program hlásí k podpoře podnikatelů, ke zlepšování podnikatelského prostředí, k obezřetné makroekonomické politice, k výstavbě infrastruktury, digitalizaci a k mnoha dalším. Věříme, že vláda je odhodlána tyto záměry plnit, jsou však formulovány pohříchu velmi obecně. Jde o seznam velmi ambiciózních priorit, kterých je příliš mnoho na to, aby je vláda mohla naplnit,“ uvedl prezident Komory.

Ostravského sněmu Hospodářské komory, která pod svou střechou sdružuje už přes 15 000 členů, včetně největších a strategicky nejdůležitějších českých podniků, dále i 112 profesních sdružení – svazů, asociací, unií, klastrů a řemeslných cechů, se účastní i řada politiků. 

Se svými projevy dnes vystoupí mimo jiné poslanec Evropského parlamentu Evžen Tošenovský, senátor Leopold Sulovský, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR Petr Fiala, předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka a primátor Ostravy Tomáš Macura.