Vladimír Dlouhý: Koronavirus dopadá i na české firmy. Konkrétní pomoc musí stát hledat se zaměstnavateli
Dočasný odklad plateb odvodů nebo daní spolu s výhodnými nebo bezúročnými půjčkami pro podnikatele, jejichž zaměstnanci kvůli karanténě způsobené virem COVID-19 nemohou řádně pracovat. Zejména tato opatření na zmírnění ekonomických dopadů koronaviru bude na dnešním jednání zástupců vlády s reprezentanty firem prosazovat prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Vláda by měla podle Hospodářské komory přistupovat k pomoci podnikatelům oborově. „Jiné dopady znamená koronavirus pro cestovní ruch, jinak ovlivní například sektor automotive, jinak odvětví služeb. Chci proto apelovat na vládu, aby zatím nepřijímala celoplošná fiskální opatření, a svoji pomoc konkrétně cílila na nejzasaženější obory,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Firmy nejčastěji volají mj. po odkladu plateb povinných pojistných odvodů a daní nebo jednorázové pomoci prostřednictvím výhodných či bezúročných úvěrů. Ty by mohli podnikatelé začít dle informací ministerstva průmyslu a obchodu čerpat od 1. dubna. A to v rozmezí od 500 tis. do 15 mil. Kč.
Vláda by se podle Dlouhého měla vyvarovat tlaku na centrální banku v otázce snižování úrokových sazeb. „Nepodléhejme zahraničnímu trendu, kde mnohé centrální banky již k nižším úrokům přistoupily. Situace s koronavirem je v České republice vážná, nikoliv však kritická. Měnová opatření je nezbytné zavádět až ve fázi, kdy hrozí výraznější zpomalení ekonomického růstu,“ dodává Dlouhý.
Podle předběžných výpočtů Hospodářské komory by dvoutýdenní karanténa či jiné opatření znemožňující výkon práce u 10 % ekonomicky aktivních obyvatel v ČR stála 23,5 mld. Kč korun, tedy 0,4 % hrubého domácího produktu.