Vladimír Dlouhý: Potřebujeme přesně pravý opak toho, co navrhuje pan Souček

23.03.2020

Výzvu odborového svazu KOVO k úplnému zastavení veškeré výroby kromě nezbytné považuji za velmi nešťastnou. Nabádat při tom manažery, aby se vzdali odměn, a společnosti, aby se vzdaly zisků, pro ochranu zdraví a života zaměstnanců, je pak nevkusně populistické a na hraně zdravého rozumu.

Je to zcela jinak. Zdraví a životy chrání vláda svými opatřeními, včetně nařízení zastavit řadu ekonomických činností. To je nutné respektovat a bude-li nutné opravdu všechnu výrobu zastavit, tak to musí říct epidemiologové a následně vláda, nikoliv pan Souček.

Víme, že od tohoto stavu jsme ještě velmi daleko a tak potřebujeme přesně pravý opak toho, co navrhuje pan Souček – potřebujeme, aby všechny výroby, které budou mít jen trochu odbyt, aby dále pracovaly. Samozřejmě za podmínky dodržování všech bezpečnostních opatření, které jsou doporučené hygieniky. A já vím z přímé komunikace se zaměstnavateli, že dělají vše možné, aby jejich zaměstnanci byli co nejlépe chráněni.

Potřebujeme udržet zaměstnanecké kolektivy, aby se nerozpadly. Potřebujeme udržet alespoň část dodavatelských řetězců. Konečně, potřebujeme mít podnikatele a firmy připravené restartovat ekonomiku, až ta chvíle přijde. Já jsem pevně přesvědčen, že brzy přijde.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky