Vladimír Dlouhý: Výbor pro sociální politiku dal podnikatelům výraznou naději, když zamítl povinný 5. týden dovolené

07.02.2020

Podnikatelé mají po dnešním jednání sněmovního výboru pro sociální politiku naději, že stát nezavede plošný povinný 5. týden dovolené a nevystaví je tak další škodlivé regulaci. Po jednání garančního výboru to sdělil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který zrušení návrhu na zavedení týdne dovolené navíc osobně na jednání výboru inicioval.

„Jedná se zatím o dílčí úspěch, který nicméně považuji za vítezství zdravého rozumu. Naše firmy potřebují stabilitu a prostor na své podnikání, ne další regulaci, která by je prokazatelně poškodila,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Prezident Dlouhý dnes členy výboru pro sociální politiku seznámil s výsledky komorového šetření, podle kterého by firmy v případě plošného zavedení týdne dovolené navíc výrazně přehodnotily svoji celkovou mzdovou a sociální politiku nebo rušily benefity, jako jsou např. sick days.

Předkladatelé přitom i v důvodové zprávě změny zákoníku práce tvrdí, že povinnost proplácet další týden dovolené zaměstnanců nebude mít žádné výrazné dopady na podnikatele.

Hospodářská komora už včera upozornila poslance, že nejde jen o náklady firem, které Hospodářská komora vyčíslila na 35 miliard korun ročně. Čtyři týdny dovolené platí svým zaměstnancům v drtivé většině živnostníci a malé podniky. Když stát uzákoní povinný pátý týden placeného volna, podrazí nohy nejen malým zaměstnavatelům, kteří tvoří páteř naší ekonomiky, ale vyvolá problémy také u velkých firem.

Prezident Hospodářské komory žádal o ujištění také premiéra Andreje Babiše, že jeho vláda a hnutí návrh KSČM nepodpoří. V oficiální odpovědi předseda vlády uvedl, že k uzákonění pátého týdne dovolené je nezbytná dohoda mezi zaměstnavateli a odbory s tím, že podle jeho názoru si pátý týden placeného volna mají vyjednat sami odboráři se zaměstnavateli.