Výročí 17. listopadu letos většina lidí oslavila z domova

18.11.2020

Oslavy 17. listopadu letos proběhly skutečně netradičně, a to tentokrát kvůli mimořádným epidemickým opatřením. Na Národní třídu dorazil jen zlomek návštěvníků oslav z předchozích let, většina sledovala letošní program online, živý přenos sledovalo přes 80 tisíc lidí. Přes 1500 lidí využilo možnost zapálit u piety svíčku na dálku, se vzkazem ji zde položili dobrovolníci. Tichou vzpomínkou byla také padesátka budov rozsvícených do národních barev. Přidal se i Pražský hrad nebo Letiště Václava Havla. Na většině českých radiových a televizních stanic zazněla Modlitba pro Martu. 

Podle odhadů policie prošlo v průběhu celého dne ulicí jen několik tisíc lidí, tedy zlomek z loňských 120 tisíc návštěvníků. Organizátoři oslav, kteří přesunuli veškerý program do online prostředí, zde mezitím vyzývaly příchozí k nošení roušek a udržování rozestupů. Policie zasahovala v průběhu dne jen v ojedinělých případech. Po páté hodině prošel nicméně ulicí průvod demonstrantů protestujících proti vládním nařízením.

V průběhu dne jsme nemuseli řešit žádný závažný problém, vyjma několika případů osob bez zakrytých dýchacích cest. Několik těchto případů bylo zdokumentováno a předáno do správním orgánům k dalšímu řízení. Po 17. hodině prošlo Národní třídou ohlášené shromáždění, Policie účastníky doprovodila na Václavské náměstí, kde byl ohlášený konec shromáždění,” uvádí Jan Daněk, mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR v Praze.

“Děkujeme všem, kdo si dnes připomněli oslavy z domova. Stejně tak i těm, kteří se na Národní třídě snažili dodržovat všechna opatření a chovala se k ostatním lidem s respektem,” komentuje průběh Lukáš Černý, předseda spolku Díky, že můžem, který každoročně na Národní třídě pořádá akci Korzo Národní.

“Svoboda se může ukrývat také v tom, že se své svobody na chvíli dobrovolně vzdáme. Podobně jako to dnes udělalo mnoho Pražanů, kteří se rozhodli oslavit významný svátek 17. listopadu doma nebo vycházkou do přírody a přispěli tak k většímu bezpečí všech ostatních. Všem jim za to děkuji,” uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. 

Na Národní třídě tentokrát nestála žádná pódia, z amplionů na ulici zaznívala bezpečnostní upozornění. Debaty, divadelní představení či koncerty organizátoři natáčeli v přilehlých interiérech a vysílali živě online. V oblíbeném Obýváku Václava Havla debatovali třeba zpěvačka Katarzia, lékař Tomáš Šebek nebo moderátorka Nora Fridrichová.

Nechyběla ani umělecká symbolika. V 17.11 hodin zazněla z balkonu Národního divadla slavná Modlitba pro Martu v podání Anety Langerové, pro většinu diváků taktéž skrze obrazovky. Originál skladby přenášela v ten samý čas také většina radiových stanic v zemi. Veškerý program si lidé mohli užít díky interaktivním webu a sociálním sítím, kde program vidělo přes 80 tisíc lidí. Záznamy programu budou na kanálech spolku Díky, že můžem dostupné i nadále.

“Stejně jako v posledních šesti letech jsme i letos plánovali velké oslavy 17. listopadu. To ale nebylo vzhledem k současným opatřením možné. Tedy ne osobně. Nechtěli jsme ani letos přejít toto výročí mlčky. Připravili jsme proto většinu tradičního programu online. Snad se nám podařilo přinést alespoň zlomek atmosféry oslav lidem domů,” dodává Černý.

Po celé republice se také rozsvítilo přes pět desítek významných budov do barev české trikolory. Do národních barev se vyladil Pražský hrad, Letiště Václava Havla, Mahenovo divadlo v Brně, Husitské muzeum Tábor nebo Ostravská radnice, ale i Grünerův dům na chebském náměstí, který je sídlem Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje. „V poslední době si čím dál tím více uvědomujeme, že svoboda není samozřejmost. Rozsvícením Grünerova domu jsme tak chtěli do kraje vyslat pozitivní zprávu, že hodnoty sametové revoluce jsou pořád živé a důležité,“ uvedl Tomáš Linda, předseda Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje.