Zajímáte se o podnikání v Německu? Hospodářská komora vám poradí

21.06.2022

Se vstupem na německý trh pomáhá českým podnikatelům Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK). Po vynucené covidové pauze začala opět pořádat konzultační dny, na kterých se zájemci dozvědí spoustu užitečných informací o podnikání u našich západních sousedů. První se uskutečnil v červnu, další komora plánuje na srpen.

„Tyto speciální konzultační dny jsme pořádali před covidovou pauzou pravidelně dvakrát ročně. Nyní se k nim vracíme, protože je po nich opět mezi podnikateli poptávka,“ uvedla Lenka Mansfeldová, ředitelka KHK KK. Konzultační dny pořádá KHK KK i díky dlouholeté spolupráci s německými komorami, zvlášť s IHK Chemnitz. Právě zde pracuje i česky mluvící koordinátorka, která se českým podnikatelům během konzultačních dnů věnuje. „Nejčastěji řešíme otázku, jak v Německu založit společnost, jaké jsou s tím spojené náklady a jak je to časově náročné,“ popsala Michaela Holá, koordinátorka IHK Chemnitz pro Česko. „Podnikatelé se pak zajímají o zaměstnávání pracovníků z Čech v Německu nebo také přímo o hledání zaměstnanců do poboček v Německu. Obecně je pro ně důležité vědět, kde a jak mohou najít partnery pro podnikání a co jim nabízí povinné členství v hospodářské komoře. Často se ptají i na konkurenci v oboru a na to, které místo je ideální pro sídlo společnosti z pohledu daní,“ doplnila.

Pro české podnikatele představují konzultační dny velkou pomoc. „Zabýváme se účetnictvím a daňovým poradenstvím pro české občany pracující v Německu i pro německé firmy působící v ČR. Zjišťujeme, že však potřebují mnohem rozsáhlejší poradenství, aby splňovali všechny legislativní podmínky v obou zemích. Proto jsme využili konzultačního dne a zároveň jsme se domluvili i na užší spolupráci s IHK Chemnitz,“ sdělila Petra Poupová, jednatelka SCH – EKONOM.

Spokojení odcházeli také další podnikatelé. „Konzultaci jsme využili pro zjištění příležitostí pro české start-upy na německém trhu,“  řekla Radka Murasová z Inovačního centra INION, které se zabývá podporou start-upů. „Konzultace pro nás byla velmi přínosná, oceňujeme velký přehled odborné konzultantky Michaely Holé z IHK Chemnitz,“ podotkla.

Na prvním obnoveném konzultačním dnu se řešila i spousta dalších témat. Podnikatelé se zajímali třeba o vyplácení diet v Německu, o daňový systém a celní kontroly nebo třeba o založení pracovní agentury v Německu. Zástupci stavební společnost pak chtěli vědět víc informací o příspěvcích do příspěvkové pokladny SOKABAU, agro společnost zase hledala partnera pro odbyt produktů zemědělské výroby.

Další konzultační den se uskuteční 11. srpna. Formulář pro závaznou registraci najdete zde. Přihlásit se mohou i zájemci z řad široké veřejnosti. Cena konzultace je 1000 Kč bez DPH, pro členy KHK KK je zdarma. Lidé se ale mohou na KHK KK obracet s dotazy ohledně podnikání v Německu také mimo konzultační dny.