Zvýšení minimální mzdy a zaručených mezd od ledna 2021 zvýší tlak na růst cen

18.11.2020

Zejména malé podniky ve službách budou muset zvýšení minimální mzdy od ledna 2021 promítnout do cen. Průřezově se ceny zvýší v celé ekonomice, stejně jako v letošním roce. 

Vláda k dalšímu zatížení malých podniků přistoupila v nejméně vhodnou dobu, kdy se potýkají s výrazným propadem tržeb kvůli vládním restrikcím a dopadům současné krize.

Podle propočtů Hospodářské komory mzdové náklady na jednoho zaměstnance pobírajícího nejnižší výdělek ročně vzrostou o 9 600 Kč. Problémy s aplikací vyšší minimální mzdy budou mít zejména malé firmy, u kterých mzdové náklady tvoří největší výdajové položky, a dále firmy dodávající služby státu, např. úklidové a bezpečnostní služby, neboť státní instituce v zadávacích řízeních často veřejnou soutěž podmiňují nejnižší cenou, tedy nejnižší cenou práce.

Hospodářská komora nedávno označila všechny čtyři variantní návrhy na zvýšení minimální mzdy za nepřiměřené ekonomické realitě podnikatelského sektoru. Upozornila, že ani doprovodná analýza očekávaných dopadů zvýšení minimální mzdy od roku 2021 nijak nereaguje na stávající hospodářskou situaci.

Zaměstnavatelé přitom dlouhodobě kritizují vládou nařízené plošné zvyšování minimální mzdy, i přestože sami zaměstnance pobírající minimální mzdu nezaměstnávají. Úroveň minimální mzdy totiž ovlivňuje i zaručené mzdy a průřezově mzdy v podnicích v celé zemi. Po zvýšení minimální mzdy zaměstnavatelé musí přikročit ke zvyšování mezd v podnicích, aby odstupňovali odměňování pracovníků. Činí tak ale bez hledisek, jako je produktivita práce, což je pro tuzemskou ekonomiku nebezpečný scénář.