Chebský veletrh práce přilákal další české i ukrajinské zájemce o práci

13.04.2022

Další jarní veletrh pracovních příležitostí uspořádala Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK) ve spolupráci s Úřadem práce 13. dubna v Chebu.  K rozhodnutí zorganizovat mimořádnou jarní sérii veletrhů přiměla organizátory snaha o co nejrychlejší pomoc uprchlíkům z Ukrajiny nalézt pracovní uplatnění, na veletrh však byli pozváni i čeští zájemci o práci. „Kromě toho, že každý den pomáháme individuálně uprchlíkům najít práci v našich JobPointech v KV Aréně a v Chebu, rozhodli jsme se zorganizovat i veletrhy, na kterých se v jeden den sejde více zaměstnavatelů a zájemců o práci najednou,“ informovala Lenka Mansfeldová, ředitelka KHK KK.

Veletrh navštívil a jeho uspořádání velmi uvítal i místostarosta Chebu Jiří Černý: „Příliv ukrajinských uprchlíků, může být pro náš region velkou příležitostí. Nejen město Cheb, ale celý kraj se dlouhodobě potýká s odlivem obyvatelstva, proto pokud se alespoň část těchto osob v kraji usídlí a etabluje, můžou být pro náš kraj zároveň velkým hnacím motorem.“ Město Cheb vynakládá velké úsilí na integraci Ukrajinců a koordinuje aktivity všech organizací, které jim nabízí pomoc. V současné době připravuje také další ubytovací kapacity.

V Chebu nabízelo pracovní místa u výstavních stánků 15 zaměstnavatelů, které navštívily téměř dvě stovky zájemců o práci. Největší zastoupení měly výrobní a logistické firmy, ale přišly také dopravní společnosti, nemocnice, pojišťovny či městský úřad. „Získali jsme kontakty na zhruba čtyři desítky uchazečů o práci, z toho přibližně 75 % ukrajinských občanů, kteří se v příštích dnech dostaví na náborovou schůzku do naší společnosti. Aktuálně největším problém jsou ale ubytovací kapacity v kraji, což ale řeší většina zaměstnavatelů,“ uvedli zástupci společnosti DHL Solutions.

Na veletrhu bylo zajištěné také tlumočení z ukrajinštiny do češtiny. Tlumočení tentokrát provádělo pět dobrovolníků z řad ukrajinských občanů, které nám doporučilo Mateřské centrum Klubíčko Cheb, které zároveň zajistilo hlídání dětí v dětském koutku, aby ženy měly potřebný klid při hledání nové práce. „V současné době spolupracujeme s mateřským centrem a městem Cheb a hledáme vhodné prostory na zprovoznění centra pro zajištění péče o děti ukrajinských uprchlíků, což je základním předpokladem pro to, aby mohli začít pracovat,“ dodává Lenka Mansfeldová, ředitelka KHK KK.

Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje zve všechny zájemce o práci na poslední jarní veletrh, který se uskuteční 20. dubna v Sokolově.