Karlovarský kraj se na EXPO 2025 představí jako lídr v autonomních technologiích

07.02.2025

V karlovarském hotelu Imperial se na konci ledna uskutečnilo setkání – kulatý stůl, jehož hlavními tématy byly inovační projekty Karlovarského kraje, význam 5G infrastruktury pro autonomní mobilitu a především přípravy českého národního pavilonu na EXPO 2025. Akci pořádala Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK) ve spolupráci s Českými centry – Kanceláří generálního komisaře EXPO. Na setkání se sešli zástupci státní správy, odborníci na chytrou mobilitu, představitelé technologických firem, ale i ministr pro místní rozvoj nebo také japonský velvyslanec v České republice. Ti všichni diskutovali o budoucnosti autonomních technologií v Česku i ve světě.

Proč toto významné jednání hostil zrovna Karlovarský kraj? Bude to totiž právě Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje, která zastřeší tematický týden o Autonomní mobilitě a budoucnosti dopravy v českém národním pavilonu na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace. Na setkání se proto mluvilo nejen o přípravě pavilonu, ale také o připravovaném programu.

„Na EXPO 2025 ukážeme unikátní prostředí a praktické využití autonomních technologií v různých aspektech našich životů,“ sdělil Petr Vašta, předseda dozorčí rady KHK KK a garant odborné sekce Informační a autonomní technologie. „Celý tematický týden zaměřený na autonomní mobilitu probíhá pod záštitou Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje, která dlouhodobě podporuje inovativní projekty a rozvoj technologických řešení v regionu. V rámci české účasti na EXPO 2025 jsme zodpovědní za prezentaci autonomních technologií a propojení tuzemských společností a projektů s mezinárodními partnery, čímž jim pomáháme získávat nové příležitosti a posílit pozici na globálním trhu,“ vysvětlil a zároveň představil autonomní technologie, které se již v Česku připravují k testování. Mezi klíčové projekty patří autonomní svoz odpadu „Košovka“, autonomní MHD minibus a bezpečnostní systémy pro inteligentní řízení dopravy *.

Setkání se zúčastnil také J.E. Kansuke Nagaoka, velvyslanec Japonska v ČR, který zdůraznil význam EXPO 2025 jako globální platformy pro výměnu inovací. Podle něj Japonsko oceňuje aktivní zapojení Česka do příprav výstavy a vidí zde prostor pro rozšíření spolupráce v oblasti autonomních technologií, digitalizace a udržitelné mobility. „EXPO 2025 je nejen příležitostí pro národní prezentaci, ale také pro posílení mezinárodního dialogu o inovacích. Česká republika se zde může ukázat jako významný hráč v oblasti autonomní mobility,“ uvedl.

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek následně představil roli krajů v implementaci autonomních technologií a podporu, kterou stát těmto inovacím poskytuje. Podle něj Karlovarský kraj představuje unikátní příklad regionu, který se díky autonomním technologiím transformuje a stává se technologickým centrem. Jana Mračková Vildumetzová, hejtmanka Karlovarského kraje, představila konkrétní technologické projekty v regionu, například Polygon BMW Sokolov, který slouží jako testovací základna pro autonomní systémy, nebo projekt 5G Carolina Plus, jenž umožňuje testování autonomních vozidel v reálném provozu. „Naším cílem je stát se technologickým hubem autonomních technologií v České republice. S podporou 5G sítí a digitální infrastruktury můžeme nabídnout ideální prostředí pro testování i implementaci těchto technologií,“ zdůraznila hejtmanka.

Technologický rozvoj v oblasti autonomní mobility je úzce spjat s vysokorychlostní konektivitou, a proto Petr Fořt z T-Mobile Czech Republic představil projekt 5G Carolina Plus, který umožňuje stabilní a rychlou komunikaci mezi autonomními vozidly a okolním prostředím. „5G technologie umožní vozidlům v reálném čase sdílet data o dopravní situaci, počasí či překážkách na silnici. Díky tomu můžeme zvýšit bezpečnost a efektivitu autonomního provozu,“ vysvětlil.

Důležitým bodem kulatého stolu byla také obecně příprava českého pavilonu na EXPO 2025, kterou podrobně představil Ondřej Soška, generální komisař české účasti. Pavilon je postaven z českého dřeva a skla, čímž propojuje tradiční české řemeslo s moderní architekturou. Hrubá stavba byla dokončena na začátku ledna a nyní v Japonsku probíhají interiérové práce. Stavba postupuje neskutečně rychlým tempem kupředu. „Naším cílem je představit Česko jako cílevědomou a sebevědomou zemi. Český pavilon na EXPO 2025 nebude jen místem prezentace tradičních českých hodnot, ale také nejnovějších inovací. Zároveň se stane prostorem pro mezinárodní dialog a networking. Proto jsme pro naše partnery připravili nabídku tematických týdnů, jedním z nich je týden autonomní mobility, na který jsme si v Karlových Varech díky kulatému stolu udělali částečnou přípravu,“ uzavřel Soška.

„Košovka“ je název autonomního vozidla, které je určené ke svozu odpadu v pěších zónách a je testované v Chebu. Pohybuje se rychlostí do 4 km/h, využívá technologie jako jsou např. LiDAR, kamery a V2X komunikaci, a dokáže bezpečně navigovat mezi chodci. Využití této technologie se plánuje i pro edukační účely pro střední i základní školy. Následně může být technologie využita pro školní areály, parky nebo průmyslové zóny. Další inovací je autonomní minibus „nultá linka“, který je vyvíjen pro provoz nejen v lázeňských městech, jako jsou Mariánské Lázně. Minibus operuje po pevně dané trase, využívá pokročilé navigační systémy včetně široké škály senzorů a čidel a přispívá ke snížení emisí i bezpečnosti veřejné dopravy. Autonomní technologie najdou využití také v připravovaném krajském dopravním informačním centru (KDIC), které je nezbytnou součástí připravovaného prostředí pro provoz autonomních technologií.