Sjednocení sil v česko-německém pohraničí pomůže k zajištění bezpečné energetické budoucnosti

04.11.2024

Jaký je současný stav energetiky na hranicích Česka a Německa? Jak podpořit posílení přeshraniční distribuční soustavy? A proč je důležité téma řešit? I na tyto otázky hledal odpověď hospodářský dialog na téma „Stabilní zabezpečení elektrickou energií v trojúhelníku Česko – Sasko – Bavorsko“, který se konal ve středu 24. října 2024 v bavorském Weidenu. U jednoho stolu se sešli zástupci jak producentů a distributorů elektrické energie, tak zástupci velkých odběratelů. Tuto akci spolupořádala Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK) spolu s IHK Regensburg für Oberpfalz/ Kelheim, IHK für Oberfranken, IHK Chemnitz.

„Dostatek elektrické energie a bezpečnost jejich dodávek jsou pro naše členské firmy klíčové. Navíc jde o témata, která je nutné řešit systematicky a s dostatečným předstihem,“ sdělila Lenka Mansfeldová, ředitelka KHK KK. „Tato problematika vyžaduje celoregionální řešení. S ohledem na polohu Karlovarského kraje je přirozeně potřeba nacházet vhodné postupy také ve spolupráci s bavorskými a saskými partnery,“ řekla.

Odklon od fosilních paliv bude mít zásadní dopad na dodávky elektřiny v Evropě. „Nejenže je nutné rozšířit klimaticky neutrální energetické kapacity, ale krok s tím musí držet i přenosové a distribuční sítě. Již nyní se zdá být jasné, že rozšíření a správa sítí budou klíčovými úkoly, aby bylo možné nabídnout společnostem bezpečné, stabilní a odolné dodávky elektřiny. Před odpovědnými subjekty podél německo-české hranice stojí také úkol zajistit funkčnost svých sítí nejen na národní úrovni, ale i přeshraničně,“ uvedl Florian Rieder, manažer IHK Regensburg pro Horní Falc/ Kelheim. A právě diskuze o aktuálních výzvách a dostupných řešením byly důvodem setkání.

Účastníci se seznámili nejen se současným stavem, ale i s projekty podporující posílení přeshraniční distribuční soustavy. „Současné období lze definovat obdobím nejistot. Podpora tzv. obnovitelných zdrojů energie představuje velký problém pro přenosovou soustavu. Elektrárny byly v minulosti stavěny v oblastech zdrojů (např. hnědé uhlí) či i spotřeby (průmysl). Extrémní situaci představuje Německo, kdy elektrická energie z větrných elektráren ze severu Německa musí putovat až na jih ke svým spotřebitelům. Největší problém je nestabilní produkce této elektřiny, na což musí distributoři flexibilně reagovat. Výroba elektřiny, ať už jakýmkoli způsobem, není drahá. Astronomické náklady v současné době představuje modernizace a budování přenosových soustav. Tyto souvislosti a další faktory mají negativní vliv na ceny elektrické energie, což ohrožuje konkurenceschopnost evropského hospodářství, resp. průmyslu,“ doplnil Richard Štěpánovský, manažer pro česko-německou spolupráci KHK KK.

Na setkání vystoupil i zástupce České elektroenergetické přenosové soustavy (ČEPS). „V rámci dialogu jsem naše partnery informoval o plánovaných investicích do přenosové soustavy ČR, a to zejména v oblasti hranic mezi Českou republikou a Německem. Téma přijatelných cen elektrické energie pro průmysl je důležité z pohledu zachování konkurenceschopnosti Evropy a rozvoj propojené evropské přenosové sítě má pro jeho dosažení nezastupitelný význam,“ řekl Zdeněk Hruška, ředitel sekce Rozvoj a technická koncepce přenosové soustavy společnosti ČEPS.

Zástupce SUAS seznámil účastníky s pokračováním transformace skupiny SUAS GROUP a Sokolovská uhelná směrem k obnovitelné a nízkoemisní energetice a popsal, jak je důležité pokračovat v modernizaci a ekologizaci stávajících zařízení, dokud to dává ekonomický smysl a není za ně adekvátní náhrada. „Představil jsem stávající i plánované projekty Skupiny, mimo jiné přípravu staveb solárních parků, instalaci elektrokotle pro akumulaci do tepla, projekty nízkoemisních zdrojů typu multipalivového kotle, který by měl být umístěn v areálu ve Vřesové, či menšího flexibilního zdroje na zemní plyn v Elektrárně Tisová. Zajímavá je určitě i naše myšlenka vzniku EnergyHubu, který zajistí optimální plánování a provoz stávajících a připravovaných zařízení skupiny tak, aby bylo efektivně využito kolísavé výroby energie z obnovitelných zdrojů,“ sdělil k setkání Karel Vrbecký, ředitel společnosti SUAS Clean Energy. „Hospodářský dialog s německými partnery byl přínosný především proto, že nastínil plánovaný rozvoj sítí a vyzdvihl klíčovou roli krátkodobé flexibility a absenci sezónní akumulace při přechodu na bezemisní energetiku. Jednoznačně zajímavá byla diskuse zástupců německých průmyslových firem s představiteli TenneT o tom, že elektřina levná pro výrobce, což je případ větrných elektráren na severu Německa, je na druhé straně dražší pro zákazníka, který se musí formou regulované složky ceny elektřiny podílet na investicích do dalšího rozvoje přenosové soustavy SRN,“ okomentoval weidenské setkání.

Účastníky zaujala také prezentace konkrétního počinu česko-německé spolupráce v oblasti energetiky, a to Gabreta Smart Grids. Cílem projektu je urychlit digitalizaci a modernizaci distribuční sítě, která je důležitá právě pro rozvoj přeshraniční spolupráce. Zapojení chytrých technologií podpoří další integraci obnovitelných zdrojů energie a pokračující decentralizaci energetického systému. Díky nim bude možné lépe propojit uživatele sítě a zajistit jim vyšší bezpečnost i kvalitu dodávek.

Součástí akce byla také exkurze do rozvodny Etzenricht.