Kritika váznoucí elektrizace železničních tratí Hof – Regensburg a Norimberk – Marktredwitz nezaznívá pouze z české strany. Stále důrazněji na ni upozorňují také německé hospodářské komory, podle nichž se tyto klíčové infrastrukturní projekty nedaří posouvat kupředu ani ve chvíli, kdy existují politická rozhodnutí, uvolněné finanční prostředky nebo stavební povolení.
Podle německé IHK pro Horní Franky Bayreuth se situace týká především dvou zásadních záměrů, a to elektrizace Francko-saské magistrály v úseku mezi Norimberkem a Schnabelwaidem a elektrizace trati Hof – Marktredwitz v úseku Hof – Martinlamitz. Právě tato spojení jsou důležitá také pro Karlovarský kraj, protože mohou výrazně zlepšit železniční propojení Česka, Bavorska a Saska.
„Samotná usnesení nepřinesou ani metr trolejového vedení. Pokud se ale navzdory zajištěnému financování nezačne s plánováním, mění se infrastrukturní politika v politiku pouhých oznámení. Spolkové ministerstvo dopravy musí konečně začít jednat – rychle, závazně a bez dalších průtahů,“ uvedl Michael Möschel, předseda dopravního výboru IHK.
Německá strana upozorňuje mimo jiné na to, že u některých úseků již byly vytvořeny podmínky pro další postup, přesto se projekty fakticky neposouvají. Pro pokračování plánování v úseku Norimberk – Schnabelwaid přijal rozpočtový výbor spolkového parlamentu již v loňském roce rozhodnutí o uvolnění potřebných finančních prostředků. Podle německé IHK však od té doby nenastal očekávaný posun.
„Ze strany Spolkového ministerstva dopravy se od té doby nestalo nic. Důsledkem je, že projekty se fakticky neposouvají,“ kritizuje Jörg Lichtenegger, předseda grémia IHK Bayreuth. „Není možné, aby volení zástupci přijali usnesení a ministerstvo je zjevně ignorovalo.“
Také v úseku Hof – Martinlamitz na východním koridoru existuje od března stavební povolení. Ani zde však podle německých komor není patrný dostatečný postup. „Nařízená stagnace naprosto neodpovídá národnímu ani mezinárodnímu významu Francko-saské magistrály Norimberk – Praha/Drážďany a východního koridoru směrem k severním přístavům,“ uvedl Michael Bitzinger, předseda grémia IHK Hof.
Přeshraniční elektrizace je přitom společným cílem Česka a Německa už od roku 1995. Podle německé IHK však zatímco česká strana v uplynulých letech své kroky postupně plnila, na německé straně se investiční dluh prohlubuje. „Zatímco Česko si své úkoly od roku 2012 důsledně plní, na německé straně roste investiční dluh,“ upozornil Michael Möschel.
Na význam tématu upozornily české hospodářské a regionální instituce také při březnových jednáních v Karlových Varech. V naléhavém dopise adresovaném německé vládě vyzvali prezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Zajíček, hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis a předseda představenstva Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje Tomáš Linda k tomu, aby bylo toto přeshraniční železniční propojení evropského významu realizováno bez dalších průtahů.
„Je zásadní, že kritika dnes zaznívá velmi jasně také od německých hospodářských komor. To potvrzuje, že nejde o jednostranný požadavek z české strany, ale o společný zájem regionů na obou stranách hranice. Karlovarský kraj potřebuje kvalitní napojení na hlavní dopravní tahy. Bez moderní a kapacitní železnice budeme dál narážet na limity v logistice, dostupnosti i konkurenceschopnosti firem,“ uvedl Tomáš Linda, předseda představenstva Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje.
Situace nabývá na naléhavosti také proto, že mezi Německem a Českem dnes existuje pouze jedno skutečně výkonné elektrizované železniční spojení pro nákladní dopravu, a to v Labském údolí mezi Drážďany a Ústím nad Labem. Tato trasa je však již nyní velmi silně vytížená. Další kapacitní a elektrizovaná spojení přes severovýchodní Bavorsko jsou proto nezbytná jak pro dopravní transformaci, tak pro konkurenceschopnost průmyslu v Česku, Bavorsku i Sasku.
„Plně chápu, že naši čeští partneři z hospodářské i politické sféry jsou se svou trpělivostí stále více u konce,“ uvedl Roman Pausch, předseda grémia IHK Marktredwitz-Selb.
Podle Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje je nyní důležité, aby politická rozhodnutí a dlouhodobé deklarace nahradily konkrétní kroky. „Česká strana opakovaně deklarovala připravenost a zájem na tom, aby se železniční propojení přes hranici skutečně modernizovalo. Nyní je potřeba, aby na německé straně následovala konkrétní rozhodnutí, jasné termíny a reálné kroky. Právě shoda českých a německých hospodářských komor ukazuje, že další odklady už nejsou přijatelné,“ dodal Tomáš Linda.
