Rodiče jsou pro zaměstnavatele cenní

01.12.2014

Společnost Playmobil CZ podporuje potřeby svých zaměstnanců a zaměstnankyň a zaměřuje se mimo jiné na rodiče na rodičovské dovolené.

Petra Repčíková dnes prožívá svůj první den v práci po rodičovské dovolené. Stojí v montážní hale společnosti Playmobil v Chebu a vedle soustředění na práci se dělí i o své pocity: „Jsem z toho nadšená, užívám si první pracovní den po sedmi letech. Poslední měsíc a půl byl hektický, říkala jsem si, do jakého prostředí se asi vrátím a jak s manželem zkombinujeme naše směny, aby se jeden mohl věnovat našim dvěma dětem,“ popisuje.

Situaci paní Repčíkové usnadňuje skutečnost, že pracuje pro zaměstnavatele, který se snaží vycházet vstříc potřebám svých zaměstnanců a zaměstnankyň, například právě při plánování směn. „Naše česká pobočka společnosti Playmobil se specializuje na montáž a kompletaci plastových hraček a sama o sobě vytváří malou přidanou hodnotu na to, aby ji mohla významně promítat do odměňování. Soustředíme se proto na firemní kulturu, nabízíme hodně benefitů a rozhodli jsme se také absolvovat genderový audit, abychom zjistili, zda jdeme správným směrem v oblasti rovných příležitostí,“ říká Martina Wunderlichová, prokuristka společnosti.

Zmiňovaný audit potvrdil, že společnost Playmobil CZ podporuje rovné šance svých zaměstnanců a zaměstnankyň bez ohledu na pohlaví, věk či etnicitu. Přinesl také konkrétní doporučení, mimo jiné v oblasti návratu rodičů po rodičovské dovolené do pracovního procesu, která je pro mnohé firmy problematická a působí ztráty kvalitních zaměstnankyň a zaměstnanců.

„Dosud jsme dřívější návraty z rodičovské a flexibilní pracovní úvazky pro rodiče řešili u nevýrobních pracovníků a pracovnic. Teď se budeme více soustředit i na lidi z výroby. Například v létě, kdy máme největší sezónu, budeme brigádnické posily hledat mezi rodiči na mateřské a rodičovské, kteří budou v případě zájmu podle svých možností moci chodit vypomáhat na určité dny,“ vysvětluje Martina Wunderlichová, která má s dřívějším návratem z mateřské dovolené a slaďováním zaměstnání s péčí o malé děti i osobní zkušenost.

Projekt Rovné šance v zaměstnání, v rámci něhož proběhl ve společnosti Playmobil CZ genderový audit, realizuje Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje ve spolupráci s APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství díky podpoře z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze Státního rozpočtu ČR.

 

""